Negev - poušť na jihu Izraele - Kareta Tour

Negev - poušť na jihu Izraele

Negevská poušť je fascinující a pozoruhodné místo, které zaujímá přes 60 procent z celkové plochy Izraele (cca 13 000 km2). Není pokryta jen pískem, jsou tu také rozeklané skály, krátery a kaňony. Za jarních dešťů se temní řečiště (vádí) rychle naplní prudkými přívaly vod a poušť na chvíli rozkvete. Nejvyšším bodem Negevu je hora Har Ramon (1 035 metrů nad mořem).
Jazykový exkurz: Hebrejské slovo negev (psáno se souhláskou "b" na konci slova [negeb], ale vyslovováno jako "v") označuje „suchou krajinu“, má však také význam „jih“. V arabštině se oblast Negevu nazývá al-Naqab nebo an-Naqb („horský průsmyk“). První výskyt slova negev v Bibli je ve vyprávění o praotci Abrahamovi: „Pak se vydal na další cestu směrem k Negebu“ (Genesis 12,9; Český ekumenický překlad). Poušť se v hebrejštině řekne midbár.

Negevská poušť

Podnebí v Negevu

V oblasti Negevu je aridní podnebí a velmi málo srážek (průměrné roční srážky v Eilatu na jihu činí pouze 24 mm). Způsobuje to jeho poloha východně od Sahary a vysoké teploty díky umístění poblíž 31. rovnoběžky. Avšak nejsevernější oblasti Negevu, včetně Beerševy, mají polopouštní (semiaridní) podnebí. Srážky od června do října jsou nulové. Sníh a mráz jsou v severním Negevu vzácné a v okolí Eilatu, nejjižnější části Negevu, se nevyskytují vůbec.

Osídlení

Pokud byste si mysleli, že v Negevské poušti je pusto a prázdno, velmi byste se mýlili. Poušť je domovem kočovných beduínů i moderních izraelských komunit (kibuců, tj. převážně zemědělských osad), například kibuc Revivim leží asi půlhodiny cesty na jih od Beerševy a v roce 2017 měl 1 076 obyvatel.
Největší město regionu a správní město je Beerševa (207 551 obyvatel) na severu. Na jihu se nachází Akabský záliv s oblíbeným letoviskem Eilat (Ejlat). V Negevu sídlí Ben Gurionova univerzita, která byla založena v roce 1969 v Beerševě. Jejím cílem je podpora rozvoje negevského regionu. Byla pojmenována po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi (1886-1973).

Negev a solární energie

V Negevské poušti se otevřela další část obří solární elektrárny. Sluneční věž je 250 metrů vysoká a je nejvyšší svého druhu na světě. Kromě sluneční věže je součástí areálu i další elektrárna založená na jiné netradiční technologii. Neohřívá se tam věž, ale potrubí, které vede přímo před odraznými panely. Elektrárny v Ašalim vyrábějí elektřinu pro asi dvě stě tisíc domácností.

Park Timna

Historické památky v Negevské poušti

Jednou z nejzajímavějších částí pouště je park Timna, který leží asi 25 km severně od Eilatu. Na šedesáti čtverečních kilometrech tu dodnes můžete vidět pozůstatky starověkých dolů a podivuhodné útvary z písku a kamení. Další významnou památkou v této oblasti je slavná pevnost Masada, která se tyčí 450 metrů nad hladinou Mrtvého moře. Pro Izraelce je toto pozoruhodné místo symbolem hrdinství a odporu. V roce 2001 byla Masada zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.


Použité zdroje:
Juraj Kaman, „Co skrývají pouště Izraele…
Negev Desert (Tourist Israel)
Negevská poušť (Wikipedie)
Nejvyšší sluneční věž na světě a desetitisíce zrcadel. Izrael představil obří solární elektrárnu — ČT24 — Česká televize"
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim