Hejno žraloků u pobřeží Chadery v Izraeli - Kareta Tour

Hejno žraloků u pobřeží Chadery v Izraeli

Každou zimu k pobřeží Chadery připlouvají desítky žraloků. Město Chadera (v angl. přepise Hadera) leží asi 42 km severovýchodně od izraelské metropole Tel Avivu. Izraelští vědci se snaží zjistit, proč se zde žraloci shromažďují a jak je chránit.

Hejno žraloků u pobřeží Chadery
Výzkumník na kajaku v mělkých vodách pozoruje žraloky. Zdroj obrázku: www.israel21.org

Mořští biologové z mořské výzkumné stanice Morris Kahn při Univerzitě v Haifě označkovali během posledních čtyř zim 30 žraločích samic žraloka velrybáře (Carcharhinus obscurus) a devět samců žraloka hnědého (Carcharhinus plumbeus). Dva z označkovaných žraloků - samice žraloka velrybáře (Judy a Sylvie) - se sem tuto zimu vrátili a přivedli s sebou další.

Úzká spolupráce mořských biologů, námořních inženýrů a nahromadění žraloků v mělké vodě, to vše na jednom místě, umožňuje monitorovat tyto mořské dravce, aniž by je bylo třeba vytáhnout z vody. O žraloku velrybáři ve Středomoří toho není příliš známo a žralok hnědý patří mezi ohrožené druhy. „Jakékoli informace, které získáme, nám pomohou k jejich zachování," říká doktorant Eyal Bigal, vedoucí pracovník výzkumné stanice Top Predator Laboratory. „Víme, že jim hrozí vyhynutí a že komerční rybolov je stále nadměrnější, takže je to velmi důležité."

Výskyt těchto žraloků u chaderského pobřeží je stále obestřeno tajemstvím. Místní elektrárna používá k chlazení turbín mořskou vodu, kterou pak opět vypouští do moře. Voda u pobřeží je tak až o deset stupňů teplejší než v ostatních částech Středozemního moře. Jedním z vysvětlení by mohl být fakt, že teplá voda přitahuje plankton, za ním připlouvají menší ryby a právě ty pak vyhledávají žraloci.Použité zdroje:
Abigail Klein Leichman „New shark migration to Israel opens rare research window" (Israel21c).
VIDEO: Horká voda z izraelské elektrárny přilákala 150 žraloků (idnes.cz)
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim