Mořské jeskyně Roš Hanikra na severu Izraele - Kareta Tour

Mořské jeskyně Roš Hanikra na severu Izraele

Přírodní hranici mezi Izraelem a Libanonem tvoří mys Rás Nákúra, neboli také Roš Hanikra (hebrejsky ראש הנקרה, v překladu doslova „Hlava trhliny“). Tyto pohraniční skály na pobřeží Středozemního moře na severozápadě Izraele jsou malou přírodní rezervací. Poměrně vysoký hřeben tu padá přímo do moře strmou vápencovou skálou. Podzemní otřesy, které způsobily praskliny ve skále, a mořská voda tu vytvořily pozoruhodný přírodní jev. Skály jsou protkané sítí jeskyň a do jejich útrob protéká mořská voda. Jednotlivé jeskyně jsou propojené uměle vytesanými chodbami. Celková délka jeskynních chodeb je okolo 200 metrů.

Jeskyně v rezervaci Roš Ha Nikra

Z útesu se k jeskyním dostanete lanovkou. Trasa lanovky, která je považována za nejkratší a nejstrmější na světě, měří 70 metrů.

Lanovka z útesu Roš ha Nikra
Poblíž přírodní rezervace leží stejnojmenný kibuc (Roš Hanikra), který byl založen v roce 1949. Asi 10 km od Roš Hanikra se rozkládá izraelské město Nahariya (hebrejsky Naharijjá).

Jeskyně Roš Hanikra jsou vhodné pro návštěvníky všech věkových kategorií a jsou přístupné po celý rok.

Otevírací doba
:
Všední dny v letním období: 9.00-18.00
Všední dny v zimním období: 9.00-16.00
Pátek a v předvečer svátku: 9.00-16.00
Sobota a svátky: 9.00-18.00


Použité zdroje:
Rosh Hanikra ( text v angličtině)
Štěpán Macháček, „Vlakem se mezi Izraelem a Libanonem neprojedete. Libanon je nepřátelská země, tvrdí místní průvodce | Radiožurnál"
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim