Park Timna, úchvatná pouštní krajina v Izraeli - Kareta Tour

Park Timna, úchvatná pouštní krajina v Izraeli

Chystáte se na dovolenou do Eilatu, nejjižnějšího města v Izraeli? V tom případě si do svého itineráře poznamenejte návštěvu podivuhodného místa, které leží asi 25 km severně od tohoto přímořského letoviska. Údolí Timna představuje jedinečnou kombinací přírodních scenérií, zvláštních pískovcových útvarů a starověkých památek. Pozoruhodné jsou Šalomounovy sloupy, ruiny egyptského chrámu, skála v podobě hřibu či tunely v pískovci. Dominantou údolí je hora Timna (453 m). V Bibli není Timna zmíněna jako zeměpisné jméno, ale pouze jako osobní jméno jednoho z pohlavárů Ezaua, syna patriarchy Izáka (kniha Genesis, 36. kapitola, 40. verš).

Park Timna u Eilatu

Šalomounovy sloupy park Timna

Šalomounovy sloupy jsou padesátimetrové pískovcové skály, jež nepřestávají lákat pozornost návštěvníků a turistů, kteří se vydají do údolí Timna. Tyto skalní útvary pojmenované po slavném biblickém králi mají tak úžasný tvar, že se vám nebude chtít věřit, že jsou dílem vodní a větrné eroze.

Nejstarší měděné doly na světě

Nacházejí se zde starověké měděné doly. Dříve převažoval názor, že tyto doly provozovali Egypťané ve 13. stol. př. n. l. Novější archeologické výzkumy však posunuly těžbu v údolí do 10. století př. n. l., kdy v Izraeli vládl slovutný král Šalomoun, který údajně použil měď z těchto dolů na výzdobu jeruzalémského chrámu.

Měděné doly Timna

Egyptský chrám

Profesor Beno Rothenberg (1914-2012) během vykopávek v údolí Timna odkryl v roce 1969 malý svatostánek, který označil za „chrám“. Tento malý chrám (15 x 15 m) byl zasvěcen egyptské Hathor, bohyni lásky a radosti. Egypťané ji zobrazovali jako ženu s kraví hlavou. Chrám byl postaven za vlády egyptského faraona Setiho I. na konci 14. stol. př. n. l. a ve 13. století byl přestavěn. Když Egypťané tuto oblast ve 12. století opustili, používali chrám Midiánci.

Další atrakce v parku Timna

Údolí Timna láká nejen prastarým vzhledem okolní krajiny, ale i různými atrakcemi, jichž se může zúčastnit celá rodina. Uměle vybudované jezero poskytuje odpočinek a příjemné posezení. V jeho okolí jsou řemeslné dílny, horolezecká stěna, restaurace i obchody s beduínskými suvenýry. Můžete si zde například vypůjčit vodní šlapadlo a projet se po jezeře. V parku jsou stezky pro pěší i 6 cyklostezek (dvě z nich jsou určeny pro rodiny s dětmi, zbývající čtyři pro zkušené cyklisty).

Jezero park Timna

Prohlédněte si naši nabídku zájezdů do Eilatu!

Použité zdroje:
Oficiální stránky parku Timna: http://www.parktimna.co.il
Aaron Kalman, „Timna copper mines datedi to King Solomon era“
Jaroslav Petr, „Znovuobjevené doly krále Šalomouna"

Fialové barvivo z doby krále Davida

Při vykopávkách v údolí Timna archeologové našli fialově obarvenou látku z biblického období. Dosud tuto barvu objevili jen na ulitách měkkýšů a dobových kouscích keramiky. Podle uhlíkového datování fragment látky pochází z doby, kdy vládl král David a následně jeho syn Šalomoun (asi 1 000 př. n. l.) Viz Český rozhlas: „‚Velmi významný objev.‘ Archeologové v Izraeli našli biblické fialové barvivo z doby krále Davida": Fialová je zmíněna ve Starém i Novém zákoně, mimo jiné v souvislosti s oděvy Ježíše a králů Davida a Šalamouna. ‚Barva okamžitě upoutala naši pozornost, ale bylo pro nás těžké uvěřit, že jsme našli pravou fialovou barvu z tak dávného období,‘ řekl profesor Erez Ben Josef z katedry archeologie Telavivské univerzity."
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim