Migrující ptáci v Chulském údolí - Kareta Tour

Migrující ptáci v Chulském údolí

„Slunce zapadá za Galilejské hory a ze všech koutů údolí se sem slétají desetitisíce jeřábů, aby strávili noc u Chulského jezera. Jejich majestátní let doprovázený křikem na pozadí barevného západu slunce je jednou z nejkouzelnějších a nejneobyčejnějších podívaných na světě." Zdroj: Hula Valley.)

Chulské údolí (hebrejsky ‘emek ha-chula) v Horní Galileji na severu Izraele je dvakrát ročně zastávkou asi 500 milionů ptáků. Ptáci, kteří v březnu opouštějí svá zimní stanoviště v Africe a odlétají do Evropy, udělají první zastávku v Izraeli, které je místem, kde se setkávají tři kontinenty: Asie, Afrika a Evropa.


Migrace ptáků a jejich zastávka v Chulském údolí v Izraeli
Odpočívající čápi v Chulském údolí. Zdroj obrázku: israel21c.org. Photo by Inbar Shlomit Rubin/KKL.

Uprostřed Chulského údolí leží jezero, které je dnes známé jako Agamon HaHula. Je jedním z nejlepších míst pro pozorování ptačí migrace na světě. V jeho okolí vyrostlo ornitologické centrum určené pro odbornou i laickou veřejnost. Velkým zážitkem je pozorování pelikánů, čápů bílých nebo jeřábů popelavých. Tato oblast je také domovem mnoha dalších druhů volně žijících živočichů, jako je například nutrie říční nebo kanec.

Použité zdroje:
Abigail Klein Leichmann, „See the magical March migration at Agamon Hula Lake" (ISRAEL21c)
Údolí Hula – ptačí ráj na severu Izraele" (SOJKA & BAZALKA)
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim