Tel Aviv - dynamické a životem kypící město - Kareta Tour

Tel Aviv - dynamické a životem kypící město

Tel Aviv-Jaffa (hebr. Tél Ávív-Jáfó) leží asi 60 km severozápadně od Jeruzaléma. Na krásné a dlouhé písečné pláže telavivské riviéry svítí slunce téměř po celý rok. Tel Aviv má typické středozemní podnebí, které se vyznačuje horkým létem a mírnou zimou. Průměrná teplota se v létě pohybuje okolo 25 až 30 °C. V létě se po celém městě konají různé akce, festivaly, beach parties a koncerty pod širým nebem. Tato izraelská metropole si právem zaslouží pověst „města, které nikdy nespí“. Říká se, že "zatímco Jeruzalém se modlí, Tel Aviv se baví".

 Tel Aviv


Tel Aviv (v překladu „Jarní pahorek“) je druhé největší město v Izraeli (přes 400 000 obyvatel). Bylo založeno v r. 1909 na předměstí starobylého přístavního města Jaffa a v r. 1950 s ním bylo spojeno. Většina států je považuje za hlavní město Izraele, ale samotný Izrael jako své hlavní město od roku 1949 uznává Jeruzalém. V Tel Avivu se nacházejí umělecké galerie, muzea, kavárny, restaurace, bary, obchodní a zábavní centra. Je zde například národní divadlo Habima, které původně vzniklo jako nepočetný amatérský soubor v roce 1917 v Moskvě, budova opery a koncertní síň, která se původně jmenovala Mannovo auditorium, ale od roku 2013 nese jméno Charles Bronfman Auditorium, na počest kanadského miliardáře a filantropa. V Telavivském muzeu umění jsou k vidění výtvarná díla od Marca Chagalla a dalších významných výtvarníků. Milovníci architektury si určitě nenechají ujít prohlídku „Bílého města“, největší seskupení budov postavených ve stylu Bauhaus na světě, jež bylo v r. 2003 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Tento moderní styl pochází od židovských architektů, kteří museli opustit nacistické Německo. A také nesmíme zapomenout na Jaffu, která patří k nejstarším přístavům na světě. V jejích romantických uličkách a zákoutích sídlí umělci a řemeslníci.

Jaffa

Návštěva starobylého přístavního města Jaffy je velkým zážitkem. Jedním z míst, které přitahují pozornost turistů, je „zavěšený pomerančovník“.V roce 1993 ho vytvořil izraelský umělec Ron Morin, který nyní žije v New Yorku. Pomeranče byly po dlouhá staletí tradiční komoditou Palestiny. V 19. století tamní farmáři vypěstovali odrůdu, která se nazývá právě Jaffa. Tyto pomeranče jsou velmi sladké a mají málo pecek.
Velmi oblíbenou turistickou atrakcí je Most přání. Je to vlastně lávka s dvanácti vyobrazeními zvěrokruhu na bronzových sponách. Stará pověst praví, že kdo se na mostě dotkne svého znamení a pohlédne při tom k moři, splní se mu jeho přání.

Vznášející se pomerančovník

Most přání

Prohlédněte si program našeho poznávacího zájezdu do Izraele, jehož součástí je prohlídka Tel Avivu.

Související články:

Karmelský trh - největší tržiště v Tel Avivu
Rotschildův bulvár
Izraelská metropole Tel Aviv - Bílé město

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim