Mrtvé moře - nejstarší přírodní lázně na světě - Kareta Tour

Mrtvé moře - nejstarší přírodní lázně na světě

Mrtvé moře leží na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. V hebrejštině se nazývá Jam Hamelach (doslova „Moře soli“). Název „Mrtvé moře“ se poprvé objevuje u řeckého spisovatele Pausania v 2. stol. n. l. Židovský kněz a historik Josephus Flavius (37-100 n. l.) ho nazýval Asfaltovým jezerem. Z jeho dna se totiž uvolňovaly kusy přírodního asfaltu a plavaly po hladině.

Obrázek Mrtvé moře

Mrtvé moře je nejníže položené místo na zemském povrchu. Jeho délka je 80 km a maximální šířka 18 km. Vlévá se do něho několik řek, z nichž největší je Jordán.
„Je to nejhlubší suchozemská deprese. Současná hladina tohoto slaného jezera leží 409 m pod hladinou moře. Pro srovnání: hladina Assalského jezera v Afarském trojúhelníku leží ‚jen‘ 145 m pod hladinou moře, Údolí smrti v USA 86 m, Kaspické moře 28 m a australské jezero Eyre 16 m. Na obou stranách Mrtvého moře se zdvihají tektonické svahy vysoké až 500 m, ale k vrcholkům okolních hor je to dalších 1000 m. Tento výškový i barevný kontrast vytváří nádherné panorama.“ (Václav Cílek, „Yam Hamelach – Mrtvé moře“, Přírodovědecký časopis Vesmír, 2001, roč. 80, č. 5.)
Byť je v názvu slovo „moře“, jedná se ve skutečnosti o slané bezodtokové jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík), která způsobuje, že se v něm nepotopíte. Voda Mrtvého moře obsahuje asi desetkrát více solí než voda oceánů. Ryby a vodní rostliny zde nepřežijí, proto se nazývá „Mrtvé“.

Léčivé účinky Mrtvého moře

Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře velmi příznivé účinky při léčbě kožních onemocnění (lupénka, vitiligo, akné), nemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. Léčivá není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře. Bahenní zábaly odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh a ulevují od revmatických bolestí.


Mrtvé moře pohled z hotelů


Pobyt u Mrtvého moře není prospěšný jen pro tělo, ale i pro naše poznání. V okolí se nacházejí významné starověké památky: pozůstatky biblického města Jericha a pouštní pevnost Masada, kterou nechal vystavět judský král Herodes Veliký (73-4 př. n. l.). Během první židovské války (66-70 n. l.) se tato pevnost stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům. Další zajímavou lokalitou je Chirbet Kumrán („Ruina Kumrán“), v jejíž blízkosti byly v letech 1947-1956 objeveny jeskyně s nejstaršími biblickými rukopisy.

Související články v našem blogu:

Prohlédněte si nabídku našich zájezdů k Mrtvému moři.

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim