Už slavný řecký lékař
Hippokrates z Kosu (460-370 př. n. l.) věděl o blahodárných účincích mořské slané vody. A Mrtvé moře je v mnoha směrech vskutku výjimečné. Má vysokou salinitu (slanost) a složení jeho vody se částečně liší od běžné mořské vody.
Zatímco průměrná slanost moří a oceánů je asi 3,5 %, u Mrtvého moře je až 33 %!
Mrtvé moře leží na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. V hebrejštině se nazývá
Jam HaMelach (doslova přeloženo: „Moře soli“). Je to
nejníže položené místo na zemském povrchu: 409 metrů pod hladinou moře. Jeho délka je 80 km a maximální šířka 18 km. Ve skutečnosti se však nejedná o moře, ale
slané bezodtokové jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík a další), která způsobuje, že se v něm nepotopíte, ale vznášíte se na hladině.
Co je lupénka?
Lupénka neboli také
psoriáza (z řeckého
psóra, „svědění, šupina“) je
chronické zánětlivé kožní onemocnění, které je velmi nepříjemné a ovlivňuje psychickou, fyzickou i sociální stránku člověka. Nepatří mezi život ohrožující onemocnění, ani není infekční. V Evropě postihuje asi 2-3 % populace. Nejčastěji se vyskytuje u dospělých jedinců, ale může se objevit v jakémkoliv věku. Lupénka způsobuje
červené, šupinaté skvrny na kůži (nejčastěji na pokožce hlavy, na vnější straně loků), ale zhruba u 6 % pacientů postižených lupénkou se může objevit i v kloubech (
psoriatická artritida). Lékaři neumějí lupénku vyléčit, ale dokážou léčit její příznaky.
Léčba lupénky u Mrtvého moře
Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře velmi příznivé účinky na léčbu kožních onemocnění, nemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. Léčivá není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře.
Mrtvé moře nabízí níže uvedené způsoby léčby lupénky:
•
Klimatoterapie, jejíž součástí je
helioterapie neboli léčba sluncem. Ultrafialová část slunečního záření má na lupénku léčebné účinky. Doporučuje se právě pobyt u Mrtvého moře, kdy nad hladinou se neustále vznáší mlžný opar minerálií, který filtruje nežádoucí paprsky.
•
Balneoterapie neboli léčba přírodními léčivými zdroji.
•
Peloterapie (řecké
pelos znamená „bahno, jíl“) neboli terapie bahnem.
MUDr. Mark Lebewohl, profesor dermatologie na Icahn School of Medicine v newyorské nemocnici Mount Sinai, upozorňuje, že klíčovými faktory v oblasti Mrtvého moře jsou "
světlo a obsah minerálů ve vodě". „
Opravdu se zdá, že oba faktory - světlo a voda - tvoří ideální kombinaci, ale je to sluneční světlo, které má u Mrtvého moře největší účinek." Vědci, kteří studovali vliv Mrtvého moře na léčbu psoriázy, došli k podobným závěrům.
Vysoká koncentrace solí v Mrtvém moři, sluneční záření, které zde obsahuje méně škodlivých ultrafialových paprsků, a aplikace bahenních zábalů vytvářejí jedinečné podmínky pro léčbu lupénky.
Pro další informace o lupénce navštivte náš web http://www.ilupenka.cz/.
Použité zdroje:
Orenstein, Beth W., „
Is Dead Sea Salt an Effective Psoriasis Treatment?".
Peňázová, Mgr. Veronika, „Lupénka“,
Dermatologie pro praxi 2007; 1(4), s. 184-187. Dostupné z:
https://www.solen.cz/pdfs/der/2007/04/11.pdf.
Veselý, Petr, „
Lupénka není infekční, přesto je horší než prokletí".
Související články na našem blogu:
Prohlédněte si nabídku našich zájezdů k Mrtvému moři.