Přírodní léčba lupénky u Mrtvého moře - Kareta Tour

Přírodní léčba lupénky u Mrtvého moře

Už slavný řecký lékař Hippokrates z Kosu (460-370 př. n. l.) věděl o blahodárných účincích mořské slané vody. A Mrtvé moře je v mnoha směrech opravdu výjimečné. Má vysokou salinitu (slanost) a složení jeho vody se částečně liší od běžné mořské vody.

Průměrná slanost moří a oceánů je asi 3,5 %, salinita Mrtvého moře je až 33 %!

Mrtvé moře leží na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. V hebrejštině se nazývá Jam HaMelach (v doslovném překladu„Moře soli“). Je to nejníže položené místo na zemském povrchu: 409 metrů pod hladinou moře. Jeho délka je 80 km a maximální šířka 18 km. Ve skutečnosti se však nejedná o moře, ale slané bezodtokové jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů, která způsobuje, že se v něm nepotopíte, ale vznášíte se na hladině.

Letovisko Ein Bokek, Mrtvé moře

Co je lupénka?

Lupénka neboli také psoriáza (z řeckého psóra, „svědění, šupina“) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které ovlivňuje psychickou, fyzickou i sociální stránku člověka. Nepatří mezi život ohrožující onemocnění, ani není infekční. V Evropě postihuje asi 2-3 % populace. Nejčastěji se vyskytuje u dospělých jedinců, ale může se objevit v jakémkoliv věku. Lupénka způsobuje červené, šupinaté skvrny na kůži (nejčastěji na pokožce hlavy, na vnější straně loků), ale zhruba u 6 % pacientů postižených lupénkou se může objevit i v kloubech (psoriatická artritida). Lékaři neumějí lupénku vyléčit, ale dokážou léčit její příznaky.

Lupénka na ruce před léčbou a po ní

Blahodárný vliv Mrtvého moře na léčbu lupénky

Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře velmi příznivé účinky na léčbu kožních onemocnění, nemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. Léčivá není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře.

Mrtvé moře nabízí níže uvedené způsoby léčby lupénky:

Klimatoterapie, jejíž součástí je helioterapie neboli léčba sluncem. Ultrafialová část slunečního záření má na lupénku léčebné účinky. Doporučuje se právě pobyt u Mrtvého moře, kdy nad hladinou se neustále vznáší mlžný opar minerálií, který filtruje nežádoucí paprsky.
Balneoterapie neboli léčba přírodními léčivými zdroji.
Peloterapie (řecké pelos znamená „bahno, jíl“) neboli terapie bahnem.

MUDr. Mark Lebewohl, profesor dermatologie na Icahn School of Medicine v newyorské nemocnici Mount Sinai, upozorňuje, že klíčovými faktory v oblasti Mrtvého moře jsou "světlo a obsah minerálů ve vodě". „Opravdu se zdá, že oba faktory - světlo a voda - tvoří ideální kombinaci, ale je to sluneční světlo, které má u Mrtvého moře největší účinek." Vědci, kteří studovali vliv Mrtvého moře na léčbu psoriázy, došli k podobným závěrům.

Vysoká koncentrace solí v Mrtvém moři, sluneční záření, které zde obsahuje méně škodlivých ultrafialových paprsků, a aplikace bahenních zábalů vytvářejí jedinečné podmínky pro léčbu lupénky.

Pohled na Mrtvé moře


Použité zdroje:
Orenstein, Beth W., „Is Dead Sea Salt an Effective Psoriasis Treatment?".
Peňázová, Mgr. Veronika, „Lupénka“, Dermatologie pro praxi 2007; 1(4), s. 184-187. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/der/2007/04/11.pdf.
Veselý, Petr, „Lupénka není infekční, přesto je horší než prokletí".

Související články na našem blogu: Prohlédněte si nabídku našich zájezdů k Mrtvému moři.

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim