Negev - poušť na jihu Izraele - Kareta Tour

Negev - poušť na jihu Izraele

Negevská poušť je fascinující a pozoruhodné místo, které zaujímá přes 60 procent z celkové plochy Izraele (cca 13 000 km2). Není pokryta jen pískem, jsou tu také rozeklané skály, krátery a kaňony. Za jarních dešťů se tamní řečiště (vádí) rychle naplní prudkými přívaly vod a poušť na chvíli rozkvete. Nejvyšším bodem Negevu je hora Har Ramon (1 035 metrů nad mořem).
Jazykový exkurz: Hebrejské slovo negev (psáno se souhláskou "b" na konci slova [negeb], ale vyslovováno jako "v") označuje „suchou krajinu“, má však také význam „jih“. V arabštině se oblast Negevu nazývá al-Naqab nebo an-Naqb („horský průsmyk“). První výskyt slova negev v Bibli je ve vyprávění o praotci Abrahamovi: „Pak se vydal na další cestu směrem k Negebu“ (Genesis 12,9; Český ekumenický překlad). Poušť se v hebrejštině řekne midbár.

Negevská poušť

Podnebí v Negevu

V oblasti Negevu je aridní podnebí a velmi málo srážek (průměrné roční srážky v Eilatu na jihu činí pouze 24 mm). Způsobuje to jeho poloha východně od Sahary a vysoké teploty díky umístění poblíž 31. rovnoběžky. Avšak nejsevernější oblasti Negevu, včetně Beerševy, mají polopouštní (semiaridní) podnebí. Srážky od června do října jsou nulové. Sníh a mráz jsou v severním Negevu vzácné a v okolí Eilatu, nejjižnější části Negevu, se nevyskytují vůbec.

Osídlení

Pokud byste si mysleli, že v Negevské poušti je pusto a prázdno, velmi byste se mýlili. Poušť je domovem kočovných beduínů i moderních izraelských komunit (kibuců, tj. převážně zemědělských osad), například kibuc Revivim leží asi půlhodiny cesty na jih od Beerševy a v roce 2017 měl 1 076 obyvatel.
Největší město regionu a správní město je Beerševa (207 551 obyvatel) na severu. Na jihu se nachází Akabský záliv s oblíbeným letoviskem Eilat (Ejlat). V Negevu sídlí Ben Gurionova univerzita, která byla založena v roce 1969 v Beerševě. Jejím cílem je podpora rozvoje negevského regionu. Byla pojmenována po prvním izraelském premiérovi Ben Gurionovi (1886-1973).

Negev a solární energie

V Negevské poušti se otevřela další část obří solární elektrárny. Sluneční věž je 250 metrů vysoká a je nejvyšší svého druhu na světě. Kromě sluneční věže je součástí areálu i další elektrárna založená na jiné netradiční technologii. Neohřívá se tam věž, ale potrubí, které vede přímo před odraznými panely. Elektrárny v Ašalim vyrábějí elektřinu pro asi dvě stě tisíc domácností.

Park Timna

Kráter Ramon

V Negevské poušti na jihu Izraele leží 40 km dlouhý a až 10 km široký pouštní kráter Ramon (hebrejsky Machteš Ramon). Jsou tu trekové cesty, po nichž lze sestoupit do tohoto podivuhodného geologického útvaru. Tento kráter není stopou po dopadu meteoritu ani ho nevyhloubila řeka, ale postupně ho vytvarovala eroze, když kdysi z této oblasti ustupoval oceán.

Kráter Ramon v Negevské poušti

Historické památky v Negevské poušti

Jednou z nejzajímavějších částí pouště je park Timna, který leží asi 25 km severně od Eilatu. Na šedesáti čtverečních kilometrech tu dodnes můžete vidět pozůstatky starověkých dolů a podivuhodné útvary z písku a kamení. Další významnou památkou v této oblasti je slavná pevnost Masada, která se tyčí 450 metrů nad hladinou Mrtvého moře. Pro Izraelce je toto pozoruhodné místo symbolem hrdinství a odporu. V roce 2001 byla Masada zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.


Použité zdroje:
Juraj Kaman, „Co skrývají pouště Izraele…
Tomáš Stingl, „Za monumentálním kaňonem nemusíte až do Ameriky. Navštivte Machteš Ramon na jihu Izraele
Nejvyšší sluneční věž na světě a desetitisíce zrcadel. Izrael představil obří solární elektrárnu — ČT24 — Česká televize"
Negev Desert (Tourist Israel)
Negevská poušť (Wikipedie)
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim