Letiště Ilana a Asafa Ramonových v Izraeli - Kareta Tour

Letiště Ilana a Asafa Ramonových v Izraeli

Izrael postavil v Negevské poušti své první mezinárodní letiště. Dosavadní mezinárodní Ben Gurionovo letiště založili totiž Britové v roce 1936, tedy ještě předtím, než vznikl Stát Izrael. Nový terminál navrhla společnost Mann Shinar Architects tak, aby odrážel přírodní krásu údolí Timna, místa, kde se toto letiště nachází. Architekti si dali záležet, aby letiště splynulo se svým pozoruhodným okolím. Jeho budova připomíná velký pouštní valoun. Bylo pojmenováno po Ilanu a Asafovi Ramonových. Jeho oficiální název zní Ilan and Asaf Ramon Airport – Eilat. Ilan Ramon byl izraelský astronaut, který v roce 2003 zahynul při pádu amerického raketoplánu Columbia; Asaf Ramon byl jeho syn, který o šest let později zemřel při havárii stíhačky F-16.

Ramonovo mezinárodní letiště Eilat
Zdroj: https://www.ramon-airport.com/​

Mezinárodní letiště Ovda, které dosud bylo Eilatu nejblíž, bylo od tohoto přímořského letoviska při severním cípu Rudého moře u Akabského zálivu vzdáleno 60 kilometrů. Navíc bylo přestavěno z vojenského letiště, stejně jako letiště Eilat (J. Hozmanovo). To je sice přímo v Eilatu, ale sloužilo výhradně pro domácí lety.
Od Ramonova letiště, které je od Eilatu 18 kilometrů, se nyní očekává, že odstartuje rozvoj jihu země. Eilat je totiž destinace, kde svítí slunce celý rok. Počet zahraničních turistů dosáhl v Izraeli v loňském roce rekordních 3,6 milionu a místní ekonomice to přineslo 5,5 miliardy dolarů. Ale tři čtvrtina návštěvníků dala přednost Jeruzalému. Zahraniční turisté jsou v Eilatu v zimě vzácní. V tomto období jsou zde sice příjemné teploty, ale hotely jsou napůl prázdné. Nové letiště by sem mělo do roku 2025 přilákat milion zahraničních návštěvníků ročně a s přílivem turistů z východní Evropané by měl vzrůst i zájem o zimní dovolenou.

Nové izraelské letiště bylo otevřeno 21. ledna 2019. Úroveň jeho bezpečnosti je podle izraelských úřadů tak vysoká, že by mohla sloužit příštím generacím i jako příklad toho, kam půjde vývoj bezpečnostních technologií v dopravě.

Použité zdroje:
Dagmar Langová, „Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci“.
Ráchel Polohová, „Z letiště přímo na poušť“, Věstník Maskil, adar II 5779 • březen – duben 2019, s. 6.
ČT 24: „Nové izraelské letiště v Ejlatu chrání vysoký plot. V případě vyostření konfliktu může nahradit Tel Aviv".

Prohlédněte si naši nabídku zájezdů do Eilatu!

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim