Umění pomáhá zachránit Mrtvé moře - Kareta Tour

Umění pomáhá zachránit Mrtvé moře

Izraelští umělci, kteří milují Mrtvé moře, se zapojili do společných projektů, díky nimž turisté a zájemci mohou hlouběji poznat nejníže položené slané jezero na světě. Zároveň tím upozorňují na jeho postupné zmenšování. Od roku 1976 klesla hladina Mrtvého moře o 30 metrů. Každoročně poklesne jeho hladina zhruba o metr.

Východ slunce u Mrtvého moře

Mrtvé moře leží mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. V hebrejštině se nazývá jam hamelach, v doslovném překladu „moře soli“, tedy Solné moře. I když je v názvu slovo „moře“, jedná se ve skutečnosti o slané jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík), která způsobuje, že se v něm nepotopíte. Na základě současné rychlosti jeho vysychání se soudí, že by Mrtvé moře mohlo do roku 2050 téměř nebo úplně vymizet. V roce 2013 bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi Izraelem, Jordánskem a zástupci Palestinské samosprávy. Řešením se mělo stát necelých 200 kilometrů dlouhé potrubí, které by tam přivedlo vodu z Rudého moře, která se navíc odsolováním promění v pitnou vodu pro zdejší obyvatele. Napětí mezi židovským a arabským státem přerušilo snahy o realizaci tohoto projektu, je tu však naděje, že se v něm bude pokračovat.

Izraelští umělci ukazují neprobádané části Mrtvého moře

Od severního břehu Mrtvého moře vyplouvá červená loďka s modrou stříškou a míří do jeho odlehlých částí, kam se většina místních obyvatel, turistů a ani dokonce vědců nedostane. Malá skupinka turistů se těší na to, co je čeká: neobyčejné různobarevné útvary ze soli a solné pláže.

Loďka s turisty vyplouvá od břehu Mrtvého moře
Zdroj obrázku: https://www.israel21c.org/dead-sea-revival-project-sets-sail/.

Noam Bedein, ředitel projektu Dead Sea Project Revival, upozorňuje na fascinující krásu neprozkoumaných jeskyní a solných útvarů. Pomocí svých časosběrných fotografií také poukazuje na snižování vodní hladiny Mrtvého moře. K viditelným změnám někdy dochází během jednoho nebo dvou týdnů. Říká: „Je to krásný kontrast: na jedné straně vykukuje z vody něco krásného a kouzelného a na druhé straně se tyto útvary rozpadají a mizejí." Na Bedeinově webu „Dead Sea Story“ jsou fotografie solných útvarů, které původně byly pod vodou, ale nyní jsou odkryté a třpytí se ve slunečních paprscích. Bedein, který tyto změny zachycuje od roku 2016, cestuje po světě, aby seznámil i ostatní se svými poznatky a posílil tím povědomí o tomto neobyčejném jezeru. Letos Bedein spolupracoval i s NASA, která se zajímala o důkazy života v Mrtvém moři v souvislosti s jejím výzkumem výskytu možného života v minulosti na Marsu v podobném prostředí.

Mrtvého moře 2018 Fotografie Mrtvého moře 2019
Fotografie Noma Bedeina, které zachycují postup vysychání. Zdroj obrázků: https://www.israel21c.org/dead-sea-revival-project-sets-sail/.

Bedein spolu s členem představenstva Telavivského muzea umění a ředitelem Rady pro umění v Tel Avivu Ari Fruchterem planují „oslovit kulturní a umělecký svět“. Fruchter říká: „Mrtvé moře umírá. Nejsem doktor, nedokážu to zachránit, ale mohu přispět k jeho zachování prostřednictvím umění.“ A dodává: „Chceme být spolehlivým zdrojem pravdivých informací o Mrtvém moři."

Použité zdroje:
Dagmar Langová, „Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí" (iDNES.cz)
Jessica Halfin, „Dead Sea Revival Project sets sail“ (Israel 21c)
Mrtvé moře by mohlo skutečně zemřít, bijí na poplach vědci" (Novinky.cz)

Související články na našem blogu:
člen2018

Naši partneři

Parkování Letiště Praha. GO parking s.r.o. Click2claim